حجره

گاه نوشت های یک طلبه

حجره

گاه نوشت های یک طلبه

مشخصات بلاگ

در این زمانه ی دلگیر این دل گیر نگاه توست...

چند صباحی است مفتخرم به همراه تو شدن
چندی است بی تو احساس پوچی میکنم
چون تمام هست و نیستم تویی

زندگی ام با امید سرباز شدن و دلهره سربار شدن پر از تلاطم شده
روزها مشغول کتاب ام و شب ها مشغول دفتر...!

نمیگویم طلبه شدن آرزوی کودکی ام بود اما آرزوی جوانی ام شد...
یادت باشد به یادم بیاوری طلبگی وظیفه است

آخرین نظرات

۳ مطلب در مهر ۱۳۹۳ ثبت شده است

« و قالَ رَبُکُمُ ادعونی اَستَجِب لَکم إنَّ الذین یَستکبرونَ عَن عِبادَتی سَیَدخُلُونَ جَهَنَّمَ داخرینَ »[1]

در قرآن کریم برای دعا آداب و شرایطی ذکر شده:

 1. دعا همراه ایمان و عمل صالح باشد.

« یَستَجیبُ الذینَ آمنوا و عملوا الصالحات »[2]

2. با اخلاص باشد.

« فادعوا اللهَ مخلصین له الدین »[3]

3. 3. با تضَرّع و مخفیانه باشد.

« ادعوا رَبَّکم تَضَرُّعاً و خُفیَةً »[4]

     4. با بیم و امید باشد.

« و ادعوه خوفاً و طمعاً »[5]

5.  5. در ساعاتی خاص باشد.

« یَدعُونَ ربّهم بالغداوة و العشی »[6]

6. دعا کننده از اسمای الهی بهره بگیرد.

« و لله الأسماءُ الحُسنی فادعوه بها »[7]

 

خداوند متعال وعده استجابت داده ولی با این وجود برخی دعاها مستجاب نمی شوند:

1. بعضی اعمال ما مثل گناه و ظلم و خوردن لقمه ی حرام و نبخشیدن کسانی که از ما عذر خواهی می کنند مانع استجابت دعاست.

2. گاهی مستجاب شدن دعای ما نظام آفرینش را به هم می ریزد؛ به هر حال خداوند همان گونه که قادر است حکیم نیز هست.

3. گاهی آن دعا مستجاب نمی شود ولی مشابه آن مستجاب می شود.

4. گاهی اثر دعا در آینده نتیجه می دهد و فوری مستجاب نمی شود.[1] غافر 60

[2] شوری 26

[3] غافر 14

[4] اعراف 55

[5] اعراف 56

[6] انعام 52

[7] اعراف 180

  • مهدی شوقی

ظهر بود که نشست علمی تموم شد ، خسته ام! ؛ پنجشنبه ها هم سلف تعطیله ، گرسنه ام! ؛ کیف ام رو گذاشتم روی دوچرخه و از پارکینگ بیرون اومدم ، جلال و جمال حرم رضوی سرم رو به نشانه تعظیم خم کرد ، زیر لب سلامی گفتم و سوار شدم. بین ماشین های گیر کرده در ترافیک پیچ و تاب خوردم تا رسیدم به مقصد.

مقصد اولین مدرسه ای که طلبگی را شروع کردم ، آنجا حجره ای دارم کوچک ولی بزرگ به وسعت دل...

فردا جمعه است ، شنبه عرفه است ، یکشنبه هم قربان... همهمه بی خود نیست ، بعضیا میخوان برن شهرستان سری به خانواده بزنند بعد از یک ماه و اَندی.

به واسطه مسئولیتی که دارم باید توی کار بچه ها فضولی کنم و ببینم کی میره و کی میمونه! تا برای رفت و آمد و باز و بسته شدن درب مدرسه فکری بکنیم. به همه سر میزنم یکی یکی ، اونایی که راه شون دوره معمولاً نمیرن چون نه از نظر اقتصادی به صرفه است نه از نظر زمانی!

محمد رو دیدم ، جلو رفتم نیاز به سوال نبود از کیف روی دوشش و از خنده ی روی لبش معلوم بود داره میره شهرستان ، دست داد که خداحافظی کنه ، شاید اختلاف تاریخ شناسنامه هامون زیاد باشه ولی به خاطر برنامه های زیادی که با هم داشتیم احساس نزدیکی و صمیمیت می کنیم مخصوصاً که محمد من رو برادر نداشته اش میدونه و منم اونو برادر کوچکتر نداشته ام. تا امروز هم همیشه سعی کردم برادرش باشم.

دست انداخت دور گردنم با یه شعفی گفت کاری نداری که برم دیگه دیر میشه؟!  ـ نه ، برو به سلامت ، فقط از کنار برو قاطی آدما نشی!!  :)

رفت و نگاهم پشت سرش به بدرقه رفت....

وقتی که دیگه توی مدرسه کاری نداشتم راه افتادم برم خونه ، کیف لپ تاپ رو انداختم رو پشتم و سوار دوچرخه شدم ، رو به آفتاب رکاب می زدم ولی خنکای هوا تنم رو خشک نگه می داشت... گرسنه ی گرسنه شده بودم ولی چیز زیادی نخوردم آخه بقیه غذا خورده بودن و تنها غذا خوردن اونم ساعت چهار ، اشتها رو کور میکنه.

بر خلاف صبح های جمعه که میرفتم دوچرخه سواری خارج از شهر ، رفتم داخل شهر! به یکی قول کمک داده بودم ، توی مدرسه ، چند تا حجره اون طرف تر از حجره خودم ، من حجره 33 ام اون حجره 40.

دونفری توی حجره بودیم که کسی اومد و طاهر رو صداش زد ، رفت بیرون حجره باهم چند جمله ای صحبت کردند ، رنگ چهره طاهر عوض شد ، وقتی اومد داخل پرسیدم برای بچه ها اتفاقی افتاده؟! گفت برای خود بچه ها نه ، بابای یکیشون فوت کرده... صداش کمی می لرزید ، مردد بود بهم بگه ، گفتم نصف جون شدم بگو دیگه...

ـ بابای محمد تصادف کرده و فوت شده ، حال خواهرش هم بده... و ماجرا رو توضیح داد که کِی اینطوری شده!

دستم روی کتاب بود ولی دلم جای دیگه ای بود... به محمد فکر می کردم ، به اینکه چقدر نوجوون احساسی و تأثیرپذیریه... به اینکه پنجشنبه با چه اشتیاقی رفته خونه و چون موبایلشو فروخته تا لحظه ورودش به خونه از هیچی خبر نداشته... به این فکر می کردم که تا وارد خونه میشه با یه جماعت سیاه پوش مواجه میشه ، چه حسی ، چه حالی ، چه واکنشی بهش دست میده... واقعاً آرزو کردم کاش اون لحظه پیشش بودم ، به این فکر می کردم که یتیم شد ، تنها شد ، شکسته شد...

یهو طاهر گفت مرد حسابی اشک هاتو پاک کن ، چِتِه؟!! با نهیب طاهر دیگه اشکم قطع شد ولی بُغضی داشتم به اندازه دنیای کوچک خودم ، دیگه نتونستم حرف بزنم ، طاهر هم زیر چشمی نگام می کرد ، می ترسید بیشتر از این چیزی بگه.

الان دو روز از اون قضیه گذشته ، ولی هر وقت وقتی پیدا می کنم می زنم زیر گریه ، توی خونه برای اینکه جلب توجه نکنم رفتم حمام تا گریه کنم... مطمئنم مثل بعضیا برای خودم گریه نمی کنم!

ولی تا الان نمیدونستم اینقده محمد رو دوست دارم که براش اینقد متأثر میشم... نمی دونم یه پسر نوجوون مثل محمد تا چه اندازه می تونه تحمل داشته باشه ولی ممکنه این اتفاق مسیر زندگی شو عوض کنه ، برای سرپرستی خانواده ممکنه نتونه ادامه تحصیل بده... ممکن هم هست که مشکلی پیش نیاد! ولی رنج روحی وارد شده مطمئناً براش خیلی سخته خیلی...

خواهش میکنم کسی نگه مرد که گریه نمیکنه ، از این تلقین اشتباه متنفرم!


پی نوشت: دیشب بهم زنگ زد تا برای پدرش نماز بخونم ، نمیدونم کی میتونم این غم رو توی صداش نشنوم.


  • مهدی شوقی

یکی از احساسات مشترک ما با سایر انسان­ها، احساس تنهایی است. همه انسان­ها از تنهایی رنج می­ برند و اگر اندکی در دل و درون خود سیر کنیم، این احساس را در وجود خود خواهیم یافت؛ حتی ممکن است زمانی که در جمع دیگران هستیم، باز احساس تنهایی کنیم. تنهایی در پنج ساحت مختلف متصور است:

یک) تنهایی فیزیکی: این تنهایی به اقتضای زمان و مکان است؛ مثلاً هنگامی که در منزل یا کتابخانه تنها باشیم، احساس تنهایی می­ کنیم. این تنهایی در همه جا رنج ­آور نیست؛ برخی از انسان ­ها در حالت ­های ویژه­ ای، خواهان تنهایی فیزیکی هستند و از آن لذت نیز می­ برند.

دو) تنهایی اخلاقی یا تنهایی در معاشرت: در این حالت شخص به جهت یک سلسله خصوصیت ­های روحی، ویژگی­ های رفتاری و خلق و خوی­ های روانی، از دیگران فاصله می­ گیرد یا دیگران او را طرد می­ کنند و شخص در معاشرت، احساس تنهایی می­ کند؛ مانند پیرمردها و پیرزن ­ها که به جهت خصایص روحی بین آنها و جوانان فاصله عمیقی است. این احساس تنهایی رنج ­آور است؛ گر چه قابل تحمل نیز می­ باشد.

سه) تنهایی ادراکی و ذهنی یا تنهایی روحی: در این صورت، شخص احساس می ­کند دیگران اوضاع و احوال او را در نمی­ یابند؛ کسی او را درک نمی­ کند؛ گر چه با او حشر و نشر دارند؛ البته او از حیث اجتماعی شأن والایی دارد؛ از حد متوسط مردم فاصله گرفته و استعداد مردم در درک وضعیت او به فعلیت نرسیده است. به تعبیر تولستوی: «این غم را به کجا باید برد که سخنش را بعد از او بفهمند؛ ولی اطرافیان او را در نیابند.» چنین شخصی احساس می ­کند که با امور درونی خود تنهاست. این نوع رنج تنهایی، با یافتن انسانی هم رتبه شخص تنها، قابل برطرف شدن است؛ اما در هر صورت، قابل تحمل می­ باشد. تنهایی ذهنی و ادراکی بیشتر در نوابغ، اولیای الهی و عرفا یافت می­ شود.

چهار) تنهایی عاطفی: شخص تنها به جهت عاطفه قوی و نگاه واقع بینانه به اطراف خود، احساس می­ کند دیگران او را خالصانه دوست ندارند و احساس و احترام مردم نسبت به او، یا به مقتضای آداب و رسوم اجتماعی است یا برای رفع نیازهای طرف مقابل. اگر از افراد چاپلوس و فریبکار که برای حفظ منافع ناحق خود به عرض ارادت­ های کاذب می­ پردازند، بگذریم؛ حتی محبت فرزند نسبت به پدر و مادر، عشق والدین نسبت به فرزندان، علاقه معلم به شاگرد و رابطه عاطفی شاگرد با معلم و حتی احساس ایثارگران درباره ­ی افراد نیازمند، اولاً و بالذات برای رفع حاجت ­های خویشتن است؛ حاجت­ ها و نیازهای مادی یا معنوی که با ارایه احساس و نشان دادن عاطفه رفع می­ گردند. اگر حس عاطفی در مادران نهادینه نمی­ شد، هیچ­ گاه نیمه­ های شب به ناله کودکان پاسخ مثبت نمی­ دادند؛ به همین دلیل این عکس­ العمل عاطفی در پدران کمتر مشاهده می ­شود؛ خلاصه اینکه، همه انسان­ ها اهل تجارت هستند و عاطفه، احساس و ایثار خود را در مقابل بهای آن ظاهر می­ سازند. این دقت­ ها سبب می ­شود انسان احساس تنهایی کند و همه اطرافیان را سوداگران نفع بداند.

پنج) تنهایی مصیبتی: انسان ها وقتی در برابر مشکلات، مصایب و رنج ­ها قرار می­ گیرند و دیگران را نیز همانند خود، در مقابل این شرور، رنجور مشاهده می­ کنند، احساس تنهایی و ناامنی به آنها دست می­ دهد؛ به گونه ­ای که گویا کسی توان حل این مصایب را ندارد. این احساس تنهایی، به زمان خاص یا شخص معینی محدود نمی­ شود؛  احساس تنهایی به ویژه در ساحت­ های تنهایی عاطفی و مصیبتی، منشأ آفات فراوان و حساسی است؛ از جمله اینکه انسان، احساس می­ کند انسان­ های دیگر هیچ مشکلی را نخواهند گشود و این امر باعث می­ شود نظام ارزشی از بین رفته، به دنبال آن زندگی و حیات دنیوی نیز بی­ معنا گردد. بر اساس اطلاعات یک مؤسسه نظرسنجی در آمریکا، 52% از آمریکایی­ ها می­ گویند:«ما تنها و افسرده ­ایم.»

ادیان با طرح اعتقاد به خداوند عالم، قادر، خیرخواه و عاشق مطلق، ساحت­ های مختلف احساس تنهایی را پاسخ می­ دهند؛ زیرا خداوندی که از درون روان ناخودآگاه ما باخبر است و به نیازهای ما آگاه است:

أنَّ اللهَ یَحُولُ بَینَ المَرءِ وَ قَلبِهِ؛ بدانید که خدا میان آدمی و دلش حایل می­گردد. (انفال:24)

نَحنُ أقرَبُ إلَیهِ مِن حَبلِ الوَریدِ؛ ما از شاهرگ[او] به او نزدیکتریم. (ق:16)

خدا از من به من نزدیک­تر است؛ او قادر مطلق، برآورنده نیازهای آدمیان و عاشق مطلق و بی ­قید و شرط است عشق او نیز از سنخ عشقِ دهندگی است، نه عشقِ گیرندگی؛ یعنی خداوندِ عاشق به معشوق نزدیک است تا نیازهای او را اولاً و بالذات برآورده سازد؛ برخلاف سایر عشق­ ها که از سنخ گیرندگی یا ترکیبی از هر دو نوع است.

حال اگر انسانی این احساس درونی را به حق تعالی پیدا کند، با مناجات، دعا و راز و نیاز، به او تقرب می­ جوید و از آفات احساس تنهایی نجات می­یابد؛ تحمل شداید، مشکلات و رنج­ ها بر او آسان می­ گردد؛ احکام ارزشی برای او معنا پیدا می­ کند و زندگی معنادار می ­شود؛ اضطراب و دلهره از او رخت برمی­ بندد و امید، جانشین آن می­ شود؛ همچنین عاطفه، عشق و محبت او به دیگران، در مسیر عشق و محبت به خدا قرار می ­گیرد.

بنابراین روشن است که اعتقاد به خدا و دین داری، با پاسخ دادن به احساس تنهایی انسان، کارکرد مهم خود را نشان می­ دهد و یکی از نیازهای مشترک انسان­ ها را مرتفع می­ سازد.

کلام جدید، عبدالحسین خسروپناه، ص283

  • مهدی شوقی