حجره

گاه نوشت های یک طلبه

حجره

گاه نوشت های یک طلبه

مشخصات بلاگ

در این زمانه ی دلگیر این دل گیر نگاه توست...

چند صباحی است مفتخرم به همراه تو شدن
چندی است بی تو احساس پوچی میکنم
چون تمام هست و نیستم تویی

زندگی ام با امید سرباز شدن و دلهره سربار شدن پر از تلاطم شده
روزها مشغول کتاب ام و شب ها مشغول دفتر...!

نمیگویم طلبه شدن آرزوی کودکی ام بود اما آرزوی جوانی ام شد...
یادت باشد به یادم بیاوری طلبگی وظیفه است

آخرین نظرات

یکی از احساسات مشترک ما با سایر انسان­ها، احساس تنهایی است. همه انسان­ها از تنهایی رنج می­ برند و اگر اندکی در دل و درون خود سیر کنیم، این احساس را در وجود خود خواهیم یافت؛ حتی ممکن است زمانی که در جمع دیگران هستیم، باز احساس تنهایی کنیم. تنهایی در پنج ساحت مختلف متصور است:

یک) تنهایی فیزیکی: این تنهایی به اقتضای زمان و مکان است؛ مثلاً هنگامی که در منزل یا کتابخانه تنها باشیم، احساس تنهایی می­ کنیم. این تنهایی در همه جا رنج ­آور نیست؛ برخی از انسان ­ها در حالت ­های ویژه­ ای، خواهان تنهایی فیزیکی هستند و از آن لذت نیز می­ برند.

دو) تنهایی اخلاقی یا تنهایی در معاشرت: در این حالت شخص به جهت یک سلسله خصوصیت ­های روحی، ویژگی­ های رفتاری و خلق و خوی­ های روانی، از دیگران فاصله می­ گیرد یا دیگران او را طرد می­ کنند و شخص در معاشرت، احساس تنهایی می­ کند؛ مانند پیرمردها و پیرزن ­ها که به جهت خصایص روحی بین آنها و جوانان فاصله عمیقی است. این احساس تنهایی رنج ­آور است؛ گر چه قابل تحمل نیز می­ باشد.

سه) تنهایی ادراکی و ذهنی یا تنهایی روحی: در این صورت، شخص احساس می ­کند دیگران اوضاع و احوال او را در نمی­ یابند؛ کسی او را درک نمی­ کند؛ گر چه با او حشر و نشر دارند؛ البته او از حیث اجتماعی شأن والایی دارد؛ از حد متوسط مردم فاصله گرفته و استعداد مردم در درک وضعیت او به فعلیت نرسیده است. به تعبیر تولستوی: «این غم را به کجا باید برد که سخنش را بعد از او بفهمند؛ ولی اطرافیان او را در نیابند.» چنین شخصی احساس می ­کند که با امور درونی خود تنهاست. این نوع رنج تنهایی، با یافتن انسانی هم رتبه شخص تنها، قابل برطرف شدن است؛ اما در هر صورت، قابل تحمل می­ باشد. تنهایی ذهنی و ادراکی بیشتر در نوابغ، اولیای الهی و عرفا یافت می­ شود.

چهار) تنهایی عاطفی: شخص تنها به جهت عاطفه قوی و نگاه واقع بینانه به اطراف خود، احساس می­ کند دیگران او را خالصانه دوست ندارند و احساس و احترام مردم نسبت به او، یا به مقتضای آداب و رسوم اجتماعی است یا برای رفع نیازهای طرف مقابل. اگر از افراد چاپلوس و فریبکار که برای حفظ منافع ناحق خود به عرض ارادت­ های کاذب می­ پردازند، بگذریم؛ حتی محبت فرزند نسبت به پدر و مادر، عشق والدین نسبت به فرزندان، علاقه معلم به شاگرد و رابطه عاطفی شاگرد با معلم و حتی احساس ایثارگران درباره ­ی افراد نیازمند، اولاً و بالذات برای رفع حاجت ­های خویشتن است؛ حاجت­ ها و نیازهای مادی یا معنوی که با ارایه احساس و نشان دادن عاطفه رفع می­ گردند. اگر حس عاطفی در مادران نهادینه نمی­ شد، هیچ­ گاه نیمه­ های شب به ناله کودکان پاسخ مثبت نمی­ دادند؛ به همین دلیل این عکس­ العمل عاطفی در پدران کمتر مشاهده می ­شود؛ خلاصه اینکه، همه انسان­ ها اهل تجارت هستند و عاطفه، احساس و ایثار خود را در مقابل بهای آن ظاهر می­ سازند. این دقت­ ها سبب می ­شود انسان احساس تنهایی کند و همه اطرافیان را سوداگران نفع بداند.

پنج) تنهایی مصیبتی: انسان ها وقتی در برابر مشکلات، مصایب و رنج ­ها قرار می­ گیرند و دیگران را نیز همانند خود، در مقابل این شرور، رنجور مشاهده می­ کنند، احساس تنهایی و ناامنی به آنها دست می­ دهد؛ به گونه ­ای که گویا کسی توان حل این مصایب را ندارد. این احساس تنهایی، به زمان خاص یا شخص معینی محدود نمی­ شود؛  احساس تنهایی به ویژه در ساحت­ های تنهایی عاطفی و مصیبتی، منشأ آفات فراوان و حساسی است؛ از جمله اینکه انسان، احساس می­ کند انسان­ های دیگر هیچ مشکلی را نخواهند گشود و این امر باعث می­ شود نظام ارزشی از بین رفته، به دنبال آن زندگی و حیات دنیوی نیز بی­ معنا گردد. بر اساس اطلاعات یک مؤسسه نظرسنجی در آمریکا، 52% از آمریکایی­ ها می­ گویند:«ما تنها و افسرده ­ایم.»

ادیان با طرح اعتقاد به خداوند عالم، قادر، خیرخواه و عاشق مطلق، ساحت­ های مختلف احساس تنهایی را پاسخ می­ دهند؛ زیرا خداوندی که از درون روان ناخودآگاه ما باخبر است و به نیازهای ما آگاه است:

أنَّ اللهَ یَحُولُ بَینَ المَرءِ وَ قَلبِهِ؛ بدانید که خدا میان آدمی و دلش حایل می­گردد. (انفال:24)

نَحنُ أقرَبُ إلَیهِ مِن حَبلِ الوَریدِ؛ ما از شاهرگ[او] به او نزدیکتریم. (ق:16)

خدا از من به من نزدیک­تر است؛ او قادر مطلق، برآورنده نیازهای آدمیان و عاشق مطلق و بی ­قید و شرط است عشق او نیز از سنخ عشقِ دهندگی است، نه عشقِ گیرندگی؛ یعنی خداوندِ عاشق به معشوق نزدیک است تا نیازهای او را اولاً و بالذات برآورده سازد؛ برخلاف سایر عشق­ ها که از سنخ گیرندگی یا ترکیبی از هر دو نوع است.

حال اگر انسانی این احساس درونی را به حق تعالی پیدا کند، با مناجات، دعا و راز و نیاز، به او تقرب می­ جوید و از آفات احساس تنهایی نجات می­یابد؛ تحمل شداید، مشکلات و رنج­ ها بر او آسان می­ گردد؛ احکام ارزشی برای او معنا پیدا می­ کند و زندگی معنادار می ­شود؛ اضطراب و دلهره از او رخت برمی­ بندد و امید، جانشین آن می­ شود؛ همچنین عاطفه، عشق و محبت او به دیگران، در مسیر عشق و محبت به خدا قرار می ­گیرد.

بنابراین روشن است که اعتقاد به خدا و دین داری، با پاسخ دادن به احساس تنهایی انسان، کارکرد مهم خود را نشان می­ دهد و یکی از نیازهای مشترک انسان­ ها را مرتفع می­ سازد.

کلام جدید، عبدالحسین خسروپناه، ص283

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی